köprü:

Köprü nedir ne demektir? Anlamı

Yayınlanma: 17.7.14 Düzenlenme: Soru/Yorum: 0
3. üçüncü boğaz köprüsü, İstanbul yavuz sultan selim köprüsü
Yavuz Sultan Selim Köprüsü
İstanbul 3. Üçüncü Boğaz Köprüsü
  1. Aralarında su, çukur arazi ya da demiryolu gibi engeller bulunan iki yakayı birbirine bağlayarak yolu bir yandan öte yana geçmek için yapılan ahşap, kagir ya da demir yapı.
  2. (denizcilik) Geminin önünü iyice görecek bir yükseklikte sancaktan iskeleye kadar uzanıp bazen iki yandan taşan kumanda yeri, gemi kokpiti.
  3. Olmayan dişlerin yerini tutmak ya da takma dişleri diğer dişlere sağlam bir biçimde tutturmak amacıyla yapılan genellikle sabit diş protezi.
  4. (spor) Güreşte pehlivanın, sırtının yere gelmesini önlemek için başına ayaklarına dayanarak aldığı durum.
  5. (spor) Vücudun, sırt yere dönük olarak el taban, baş taban ya da el diz baş diz dayanarak yüzeyleri arasında yay biçiminde dayalı bulunduğu durum.
  6. (teknik) Herhangi bir eşyanın üzerinde onu oluşturan parçaları birleştirmek amacıyla sıkılan yarım halka ya da halka biçimindeki demir bağ.
  7. (fizik) Dört kolunda dört devre elemanı (direnç, indüktans, sığa vb.) ve köşegenlerinden birinde akım kaynağı, diğerinde bir ölçü aygıtı bulunan dörtgen biçiminde elektrik devre düzeni.
  8. (tiyatro) Kerevet üzerine uzun tahtalar dayayarak yapılmış düzenek.


  • Köprü ayağı: Kemerli veya asma bir köprüde, köprünün tüm basıncını taşıyan bölüm, köprü omuzlaması.
  • Köprü mahmuzu: Köprü ayaklarının su akıntısına karşı dayanıklı olması için suya gelen yanlarına köşeli ve sivri olarak taştan yapılmış çıkıntı.
( 0 soru/yorum )