Jüt nedir? Jüt bitkisi lifi ve mamulleri


Jüt bitkisi
Jüt, ıhlamurgillerden, tropikal ve subtropikal iklimlerde yetişen, 2 - 4 metreye kadar boylanabilen odunsu bir bitkidir. Çok fazla sayıda türü olmasına rağmen ticari anlamda lif üretimi Corchorus capstilaris L. türünden yapılmaktadır. Anayurdu Hindistan Yarımadası olarak bilinen jüt, işçiliğinde ucuz olması nedeniyle Bangladeş ve özellikle Hindistan'da yetiştirilir. Bu iki ülke dünya üretiminin yüzde 90'ını karşılar.

Jüt, pamuktan sonra dünyada en fazla üretilen bitkisel liftir. Jüt lifi kendine özgü altın ve ipeksi bir parlaklığa sahiptir. Dünyada bitkisel liflerden imalatı en ucuz olan ipliktir. Jüt doğada % 100 bozunur olduğu için geri dönüşümlü ve çevre dostudur.

Jüt lifleri
Jütün tekstil sanayindeki önemi, liflerinin çok ince oluşundandır. Kaba lifler, çuval ve ambalaj bezleri, halı tabanı örgüsü yapımında, döküntü lifler ise döşemecilikte kullanılır. Kaliteli ince lifler, doğal ve yapay liflerle karıştırılarak elbiselik ve perdelik kumaş yapımında kullanılır. Jüt, sadece tekstil sektöründe değil, ambalaj, ayakkabı-çanta, giyim aksesuarları, tarım, inşaat, denizcilik, otomotiv ve ilaç sektörü gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Jüt ip
Jüt iplik


Jüt kumaş topu
Jüt kumaş

Jüt halı
Jüt halı

Jüt çuval
Jüt çuval

Jüt çuval çanta
Jüt çanta

Yorumlar hemen yayınlanır. Ancak "lütfen" kanuni ve ahlaki kurallara uymaya önem gösterin.