Adana'nın neyi meşhurdur? Adana'nın meşhur şeyleri

Güncellenme: Soru/Yorum: 0
Adana ilinin meşhur şeyleri burada yazılanlarla sınırlı olmamak üzere kısaca şunlardan oluşur:

Adana'nın meşhur şeylerini gösteren resimlerden oluşan kolaj
Adana'nın meşhurları

 • Adana Analı Kızlı: Dövülmüş dana eti, ince bulgur, irmik, un, yumurta, kimyon, karabiber, erkek koyun eti kıyması, mor soğan, biber salçası, margarin ve maydanoz kullanılarak yapılan ve "Ana" adı verilen yaklaşık 3 cm çapındaki içli köfteler ile "kız" adı verilen ve "Ana" içli köftesinin yapıldığı dış hamurdan yapılan yaklaşık 1 cm çapındaki büyüklü küçüklü küre şeklindeki köftelerin koyun et suyu, ayçiçek yağı, soğan, biber salçası, nohut ve baharatlar ile pişirilmesiyle yapılan bir çorba türü.
 • Adana Aşlama: Glycyrrhiza glabra türü meyan bitkisinin kökünün dövülerek terbiye edilmiş lifli halinin içme suyu ve buz ile birlikte soğuk olarak demlenip süzülmesi ile elde edilen ve servis edilirken buzlu su ile seyreltilen (çoğaltılan) koyu renkli bir içecek türü.
 • Adana Biber Salçası: Adana'da yetişen kırmızı biberlerin saplarının temizlenip çekirdekleri ayrılacak şekilde çekilmesiyle elde edilen sulu bulamaç halindeki biber karışımına % 5 oranında tuz eklendikten sonra başka hiçbir katkı maddesi katılmadan güneşte istenen kıvama gelinceye değin kurutulmasıyla yapılan bir salça türü.
 • Adana Bici Bici: Suda pişirilen ve soğuyup katılaşan mısır nişastasının küp küp kesilerek kaseye konulması, üzerine rendelenmiş buz ve pudra şekeri eklenmesi ve bunların rengi kırmızıya dönünceye kadar su, gül suyu ve kırmızı gıda boyası ile yapılmış şerbetin gezdirilmesi ile hazır hale gelen soğuk bir içecek türü.
 • Adana Böreği: Eritilmiş tereyağı ile yağlanan baklavalık ve böreklik yufkaların bir tepsiye üst üste döşenirken orta kısmına rendelenmiş kaşar ve dil peyniri konulması ve ocakta ateş üzerinde alt üst ederek pişirilmesiyle yapılan uzayan peynirli bir börek türü.
 • Adana Güveci: Kuzu eti, kuyruk yağı, tereyağı, patlıcan, yeşil biber, domates, kuru soğan, sarımsak, biber salçası, tuz, karabiber, toz ve pul kırmızı biber ile çömlekte fırında pişirilerek yapılan bir güveç yemeği türü.
 • Adana Halka Tatlısı: Buğday irmiği, buğday unu, karbonat ve su kullanılarak hazırlanan mayasız hamurun yıldız uçlu bir sıkma torbası ile kızgın yağ içerisine halkalar şeklinde sıkılarak kızartılması ve oda sıcaklığındaki şerbet içerisine daldırılarak şerbetlenmesi ile yapılan yaklaşık 10-12 cm çapında ve 1,5 cm kalınlığında, kenarları tırtıklı halka şeklinde olan dışı çıtır içi yumuşak bir tatlı türü.
 • Adana İçli Köfte: Dış kısmı, dövülmüş dana kıyma, ince bulgur, irmik, yumurta, biber salçası, kimyon, karabiber ve tuz kullanılarak hazırlanan, iç harcı ise koyun eti kıyması, soğan, biber salçası, tereyağı, karabiber, maydanoz ve tuzdan oluşan bir içli köfte türü.
 • Adana Karakuş Tatlısı: Özel amaçlı buğday unu (baklavalık-böreklik), yumurta, tuz ve su ile hazırlanarak yoğurulan hamurdan alınan bezelerin nişasta ile açılıp, aralarına ceviz serpilerek, tekniğine uygun olarak oklavaya sarılıp kesilmesi ve yağda kızartıldıktan sonra şerbet içine daldırılıp şerbetlenmesiyle üretilen bir hamur tatlısı türü.
 • Adana Karpuzu: Türkiye karpuz üretiminin yaklaşık yüzde 20'sini karşılayan Adana'da Citrillus lanatus türüyle kumlu toprakta alçak tünel yetiştiriciliği ile üretilen kendine özgü tat ve aroması bulunan ve ilk olarak hasat edilen bir karpuz türü.
 • Adana Kebabı: Yaylalarda doğal ortamında yetiştirilmiş, en az bir yaşındaki erkek koyundan elde edilen ve iç yağı, sinir, damar ve zarlarından ayıklanan koyun etinin, dinlendirilmesi, zırh adı verilen ve iki elle kullanılan bıçakla kıyılması, bir miktar kıyılmış kuyruk yağı eklenmesi, kırmızı toz biber ve tuz eklenerek yoğrulması, tekrar zırla kıyılıp tekrar yoğrulması, enli şişlere el ile sıvanarak şişlerin kaplanması ve odun közünde pişirilmesiyle hazırlanan bir kebap türü.
 • Adana Kol Böreği: Buğday unu, margarin, tuz ve sudan oluşan hamurun yağlanarak el ile serpilerek açılması, büyük bir kare zarf oluşturacak şekilde katlanması, üzerine kıymalı veya peynirli iç harç konulduktan sonra kol gibi uzun bir dikdörtgen şeklinde katlanması ve fırında pişirilmesiyle yapılan bir börek türü.
 • Adana Şalgamı: Temel olarak laktik asit fermantasyonuna tabi tutulan bulgur unu, ekşi maya, içme suyu ve tuz karışımına, bir tür pancar olan şalgam (Brassica rapa) ve siyah havuç (Daucus carota) ilave edilerek tekrar laktik asit fermantasyonuna tabi tutulması ile elde edilen isteğe göre acı biberli ya da sarımsaklı olarak da tüketilebilen, mor-kırmızı renkli, bulanık ve tadı ekşimsi olan fermente bir içecek türü.
 • Adana Şırdan: Koyunların midesinin dört bölümünden biri olan şırdanın, pirinç, iç yağı, karabiber, kimyon, tuz ve biber salçası ile yapılan iç malzemesiyle doldurulup ağzı dikildikten sonra haşlanarak pişirilmesi ile yapılan bir yemek türü.
 • Adana Taş Kadayıf Tatlısı: Önceden sac üzerine dökülerek pişirilmiş yaklaşık 10 cm çapındaki gözenekli yassı kadayıfların içine ceviz konulup yarım daire şeklinde kapatıldıktan sonra kızartılıp şerbetlenmesiyle yapılan tatlı türü.
 • Çukurova Pamuğu: Geçmişi 14. yüzyıla kadar uzanan ve Çukurova bölgesinde "Beyaz Altın" olarak bilinen ve sertifikalı tohumlar kullanılarak yetiştirilen bir pamuk türü.
 • Karaisalı Biberi: Kırmızı renkli, etli, tatlı ve yüksek aromalı olan salçalık veya taze tüketim için yetiştirilen bir biber türü.
 • Kozan Portakalı: Meyveleri yuvarlak, kabuğu orta kalınlıkta ve pürüzlü, az çekirdekli, meyve eti koyu turuncu renginde, çok sulu ve suda çözünebilir kuru madde miktarı da yüksek olan bir portakal türü.
 • Kuytucak Narı: Fazla iri olmayan meyveleri sarı-kırmızı renkli, ince kabuklu, iri taneleri pembe renkli ve kolay tanelenen, küçük çekirdekleri orta sertlikte olan ve kendine has bir aroması bulunan tatlı bir nar türü.
 • Tapan Bıçağı: Bıçağı dövme çelikten, sapı ise keçi veya koç boynuzundan yapılan, sapı ve namlusu yarım çengel biçiminde olanı budama ve bağ işlerinde; sapı ve namlusu düz olanı et, balık vb. ürünlerini kesmede, çakı şeklinde olanı ise süs amaçlı kullanılmak üzere genel olarak üç çeşitte üretilen bir bıçak türü.
 • Büyük Saat Kulesi: 1882 yılında yapılmış olan 32 metre uzunluğundaki Büyük Saat Kulesi Türkiye'deki en uzun saat kulesidir ve Adana'nın Seyhan ilçesinde yer alır.
 • Taş Köprü: Adana'nın önemli simgelerinden olan, 319 metre uzunluğu, 13 metre yüksekliği ve ayakta kalan 14 kemeriyle Seyhan Nehri üzerinde yer alan ve Dünya'nın halen kullanılmakta olan en eski köprülerinden biri olan Taş Köprü IV. (385) yüzyılda Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılmıştır.
 • Varda Köprüsü: Osmanlı Hükümdarı II. Abdülhamit ile Alman İmparatoru Kaiser Wilhem tarafından imzalanan sözleşme ile İstanbul-Bağdat-Hicaz Demiryolu hattını tamamlamak üzere 1907-1912 yıllarında inşa edilen 99 metre yüksekliğe ve 172 metre uzunluğa sahip olan demiryolu köprüsü Adana'nın Karaisalı ilçesinde yer alır.
( 0 soru/yorum )