Havan nedir ne demektir? İlgili deyimler ve anlamları

Metal modern bir havan
Metal havan
  1. İçinde bir şey dövüp ufaltmaya yarar tahta, taş, maden ya da plastikten yapılan kap. Eskiden inci tanelerini havanda döverek toz haline getirirler, sonra onu sürme şeklinde göze çekerlermiş. (H. Top)
  2. Eskiden bir çeşit tütün kıyma makinesi.
  3. (askeri terim) Havan, piyade birliklerinin ağızdan doldurularak dikey olarak kullandığı; hedefi direkt olarak karşısından değil, atılan havan topu mermisinin aşırtma yaparak havadan düşmesiyle vuran bir hafif top çeşidi. Kullanılması belli matematiksel hesaplara bağlı havan toplarını, ancak teknik bilgi sahibi tecrübeli topçular kullanabilmekteydi. Genellikle görünmeyen hedeflere atış yapıldığından dolayı, atılacak noktaya göre açının çok iyi ayarlanması gerekmekteydi. (S. Aydüz)
Ahşap bir havan
Ahşap havan


  • Havaneli: Havanda bir şeyi dövmeye yarayan küçük tokmak. Havan, havanelsiz veya döğeçsiz, elbetteki olamazdı. Havaneli ile havan, birbirini tamamlayan iki âlettir. (Kültür Bakanlığı, 1991)


İlgili deyimler ve anlamları

İçinde "havan" kelimesi geçen deyimler ve açıklamaları.

Askerlerin ateşlediği bir havan topu
Havan topu
  • Havan dövücünün hınk deyicisi: Bir işi yapmakta olana yardım edecek ve yüreklendirecek gücü olmamasına karşın, öyle görünüp yardakçılık eden kimse.
  • Havanda su dövmek: (deyiminin anlamı) Boş sorunlarla uğraşmak, boşuna uğraşmak. Senin yaptığına havanda su dövmek derler, bırak artık şu işle uğraşmayı. (İlgili cümle kaynağı: Y. Mert)

Yorumlar hemen yayınlanır. Ancak "lütfen" kanuni ve ahlaki kurallara uymaya önem gösterin.