Horasan nerededir nereye bağlıdır? Horasan hangi ilin ilçesidir?

Güncellenme: Soru/Yorum: 0
Horasan ilçesinin nerede olduğunu gösteren harita
Erzurum iline bağlı Horasan ilçesinin Türkiye Haritasındaki konumu
Horasan, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Erzurum ilinin yaklaşık 37.327 (2021) nüfuslu bir ilçesidir. Horasan, Erzurum'un ilçelerinden kuzeybatıda Narman, batıda Pasinler ve Köprüköy, güneyde Karayazı ilçeleriyle birlikte güneydoğuda Ağrı'nın Eleşkirt ve kuzeydoğuda da Kars'ın Sarıkamış ilçeleriyle komşudur. Horasan'ın il merkeziyle arasındaki mesafe ise yaklaşık 85 km'dir. Noktasal koordinat olarak enlem ve boylamı sırasıyla 40.042174°N 42.166976°E olan ilçenin yüz ölçümü 1740 kilometrekare, deniz seviyesinden yüksekliğini ifade eden rakım değeri de ~ 1557 metredir.

Ayrıca Horasan, İran'ın doğusunda yer alan bir eyalet ve İran'ın doğusunu, Afganistan ve Tacikistan'ın tamamını, Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan'ın büyük bir bölümünü kapsayan tarihi bir bölgedir. bkz. Horasan Bölgesi ve Eyaleti

(Nüfus verisi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü 31 Aralık 2021 tarihli adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarına, yüz ölçümü değeri Harita Genel Müdürlüğü 2014 yılı itibari yüz ölçümleri verilerine, enlem, boylam ve rakım verileri de Horasan ilçe Kaymakamlık konumuna dayalıdır)
( 0 soru/yorum )