Yakamoz nedir ne demektir? Gerçek Yakamoz Görüntüleri


Yakamoz
Yakamoz sanılan gece
ay ışığının denizden yansıması
Yakamoz Yunanca bir kelimedir ve anlamı deniz yüzeyindeki ışıltı demektir. Sözlük tanımı ise "gece denizde balıkların ya da küreklerin kımıldanışıyla oluşan parıltı" olarak geçmektedir.

Ancak bu romantik anların eşsiz ışık gösterisi olan yakamoz literatürde bambaşka bir şeydir. Sözlük tanımında kısmen değinilen ancak eksik anlatılan yakamoz aslında küçücük canlıların bir araya gelmesiyle oluşturdukları ışımadır.

Noctiluca Milliaris adındaki bu canlılar kendilerine dokunulduklarında mavimsi morumsu bir ışık saçarak bu duruma tepki gösterirler. İşte sözlük tanımında geçen kürek ve balıkların suda kımıldamasıyla oluşan parıltının gizli müdavimi aşağıda da görülen bu canlılardır. Aşağıda gece sahilde çekilmiş gerçek yakamoz görüntülerini bulabilirsiniz. Ayrıca Ayın denizden yansıması daha güzel olması sebebiyle yakamozu yanlış bilmeye de devam edebilirsiniz.

Noctiluca Milliaris adındaki yakamoz canlısı


Sadece sahilin bir bölümündeki yakamoz ışıması

Yakamoz canlıları tane tane görülüyor

Aşk için halay çeken yakamoz canlıları

Tüm sahil boyunca yakamoz ışıması
ve ay ışığının denizden yansıması

Yavaş enstantaneyle güçlendirilmiş
yakamoz görüntüsü
( 3 yorum )
vicdanhareketi.org
Çünkü İnsanız!
3 yorum:

Nuray Aykin
Yakamoz fotograflariniz cok guzel. Izin verirseniz kendi blogumda (www.pomegranatesandgrapes.com) yakamoz uzerine yayinlamak istedigim yaziya fotograflarinizdan koyabilirmiyim.

Cok tesekkurler.

Nuray Aykin
8.9.14
admin
Günde yüzlerce kişinin siteden resim kopyalayıp teşekkür bile etmemesine karşılık sizin kullanmadan önce izin istemeniz beni oldukça şaşırttı ve mutlu etti. Kullanabilirsiniz Nuray Hanım (ne demek).
8.9.14
Nuray Aykin
Tesekkurler guzel fotograflariniz icin. Nuray Aykin
9.9.14
"Lütfen" kanuni ve ahlaki kurallara uymaya önem gösterin.