Mütevazı ve mütevazi ne demektir? Anlamları

Yayınlanma: 31.5.16 Düzenlenme: Soru/Yorum: 3
Birbirlerine çok karıştırılan "mütevazı" ve "mütevazi" kelimelerinin anlamları, yazılışları ve örnek cümleler.

  • Mütevazı:
    1. Alçak gönüllü, büyüklenmeyen, tevazu gösteren, kurumsuz: Bu fani dünyada ne beyefendi ne de dilenciyiz. Büyüklenene büyüklenir, mütevazı ile mütevazı oluruz. (Bağdatlı Ruhi)
    2. Gösterişsiz, iddiasız, sade: Tüm ısrarlara rağmen daha mütevazı bir otel rica etti. Nedenini sorduklarında da Akif şöyle dedi: "Benim, burada temsil ettiğim milletin evladı olan Mehmetçikler, şimdi Çanakkale'de aç, açık, perişan vatan müdafaası yapıyorlar... Bu rahat bana batar..."
  • Mütevazi: Birbirine paralel olan, paralel, koşut. (Bu anlamda kullanımına çok az rastlanır, dolayısıyla "mütevazi" şeklinde yazılsa da çoğu kez "mütevazı" anlamında kullanılmış olabilir.)
( 3 soru/yorum )

Soru ve Yorumlar: 3


Anonim:
Bir kelime yıllardır bir toplum dilinde ne şekilde yaşatılıyor sadece o şekilde doğrudur çünkü dil canlıdır bgecmisi ile yargilanamaz
12/5/18 22:36
Anonim:
bla bla
9/1/20 20:06
yns:
kaynak İlber Ortaylı: hayır efendim müvazi paralel demektir lütfen öğrenin türkler mütevazi diye söyler ama arapcada ı i kullanılır. tavsiye lugatda son yapılan kubbe altından çıkktı orda etimolojikde var, Andreas Tietze son olarak revize ettiği .....kaynak https://www.youtube.com/watch?v=_bInMU5zOV0
23/8/20 18:28