ısparta:

Isparta'nın neyi meşhurdur? Isparta'nın meşhur şeyleri

İlk yayınlanma: Güncellenme:
Isparta ilinin meşhur şeyleri burada yazılanlarla sınırlı olmamak üzere kısaca şunlardan oluşur:

Isparta'nın meşhur şeylerini gösteren resimlerden oluşan kolaj
Isparta'nın meşhurları

 • Isparta Elması: Dünyada elma üretiminde Türkiye üçüncü sırada yer alırken, Isparta da Türkiye'de %25'lik üretim ile ilk sırada yer alır. Isparta ve ilçelerinde üretilen çeşitler % 40 oranında Starkrimson Delicious, % 30 Golden Delicious, % 3 Granny Smith ve % 27 diğer elma çeşitlerinden (Red Chief, Scarlet Spur, Gala Grubu, Fuji, Pink Lady gibi) oluşur.
 • Isparta Gülü: Isparta Gülü (Rosa damascena Mill.), Pembe Yağ Gülü, Yağ Gülü, Sakız Gülü veya Şam Gülü olarak da bilinen 1,5 - 3 metre arasında boylanan, pembe renkli, yarım katmerli ve kuvvetli kokulu çiçekler açan, çok yıllık, dikenli ve kış aylarına dayanıklılığı yüksek olan bir gül türüdür.
 • Isparta Gülsuyu: Doğal yağı alınmamış güllerin bakır kazanlarda kaynatılarak eski usul bakır imbiklerde yoğunlaştırılması ile üretilen tamamen doğal ve aromatik sıvı.
 • Isparta Gülyağı: Isparta Gülü dünyada uçucu yağ üretiminde kullanılan başlıca dört gül türünden en önemlisidir. Dünya gül yağı üretiminin yaklaşık olarak yüzde 50'sini karşılayan Isparta bu alanda dünyada ilk sırada yer alır.
 • Isparta Kabune Pilavı: Pirinç, et suyu, soğan, nohut, dana veya kuzu kaburga eti ve tereyağı ile bakır kazanda çırpı ateşinde pişirilen bir yemek türü.
 • İnce Isparta Hasgül El Halısı: Kalitesi 38x38, çözgüsü 201/ pamuk, alt atkısı 6/12, üst atkısı 20/5 pamuk ipi, ilmelik 3,5/2 yün ipi, hav yüksekliği 5-7 mm olan bir halı türü.
 • Uluborlu Banağı: Yemeğin suyuna ekmek banarak yenildiğinden dolayı "banak" olarak adlandırılan, kuzu eti, doğal kaynak suyu, soğan, kuru pide, karabiber ve tuzdan oluşan, baklava biçiminde kesilmiş pide parçaları üzerine et suyu döküldükten sonra üzerine pişen etlerin döşenmesi ile yapılan yöresel bir etli yemek.
 • Uluborlu Kirazı: Uluborlu Napolyon'u olarak da adlandırılan, meyveleri çok iri ve kaliteli, kalp şeklinde, uzun saplı, meyve kabuğu parlak koyu kırmızı renkli, meyve eti açık kırmızı renkli, sert, gevrek ve sulu olan bir kiraz türü.
 • Yalvaç Hamursuzu: İçine patates püresi eklenmiş hamurun oklava ile açılması, açılan yufka üzerine eritilmiş tereyağı, sıvıyağ ve tahin karışımının sürülmesi, yufkanın uzun bir rulo yapıldıktan sonra helezon şeklinde sarılması, sarılmış yufkanın biraz yassılaştırıldıktan sonra üzerine yumurta sarısı sürülüp çörek otu ve susam serpiştirilip taş fırınlarda pişirilmesiyle yapılan bir hamur işi türü.
 • Eğirdir Gölü: Günün değişik zamanlarında farklı renkler alan, gün batımında seyrine doyum olmayan, göl içinde iki küçük adası bulunan ve berrak plajlarıyla ünlü olan Türkiye’nin dördüncü büyük gölü.
 • Yazılı Kanyon: Yan duvarlarında Bizans dönemine ait ibadet yapılan bölümler, sunak yerleri ve taşa kazınmış yazılar bulunan ve bu nedenle "Yazılı Kanyon" olarak adlandırılan kanyon Sütçüler ilçesine 20 km uzaklıkta bir tabiat parkıdır.
 • Zindan Mağarası ve Köprüsü: İçinde çeşitli damlataş ve sarkıtlar bulunan ve yaklaşık 765 metre uzunluğunda olan Zindan Mağarası ve önünde akan Köprüçay deresi üzerine yapılmış olan Zindan Roma Köprüsü Aksu ilçesinin 2 km kuzeydoğusunda yer alır.