Isparta'nın neyi meşhurdur? Isparta'nın meşhur şeyleri

Güncellenme: Soru/Yorum: 0
Isparta ilinin meşhur şeyleri burada yazılanlarla sınırlı olmamak üzere kısaca şunlardan oluşur:

Isparta'nın meşhur şeylerini gösteren resimlerden oluşan kolaj
Isparta'nın meşhurları

 • Isparta Elması: Dünyada elma üretiminde Türkiye üçüncü sırada yer alırken, Isparta da Türkiye'de %25'lik üretim ile ilk sırada yer alır. Isparta ve ilçelerinde üretilen çeşitler % 40 oranında Starkrimson Delicious, % 30 Golden Delicious, % 3 Granny Smith ve % 27 diğer elma çeşitlerinden (Red Chief, Scarlet Spur, Gala Grubu, Fuji, Pink Lady gibi) oluşur.
 • Isparta Gülü: Isparta Gülü (Rosa damascena Mill.), Pembe Yağ Gülü, Yağ Gülü, Sakız Gülü veya Şam Gülü olarak da bilinen 1,5 - 3 metre arasında boylanan, pembe renkli, yarım katmerli ve kuvvetli kokulu çiçekler açan, çok yıllık, dikenli ve kış aylarına dayanıklılığı yüksek olan bir gül türüdür.
 • Isparta Gülsuyu: Doğal yağı alınmamış güllerin taç yapraklarının bakır kazanlarda kaynatılarak eski usul bakır imbiklerde yoğunlaştırılması ile elde edilen sıvıdan üstte biriken açık yeşil renkli gül yağının ayrılmasından sonra geriye kalan renksiz, berrak veya çok hafif bulanık, içinde tortu ve yabancı madde bulunmayan, hafif gül kokulu ve karakteristik acımsı lezzete sahip tamamen doğal ve aromatik sıvı.
 • Isparta Gülyağı: Isparta Gülü dünyada uçucu yağ üretiminde kullanılan başlıca dört gül türünden en önemlisidir. Dünya gül yağı üretiminin yaklaşık olarak yüzde 50'sini karşılayan Isparta bu alanda dünyada ilk sırada yer alır.
 • Isparta Kabune Pilavı: Halka şeklinde doğranmış soğan, önceden haşlanmış nohut, önceden haşlanmış dana veya kuzu kaburga eti ve bu etin suyu ve ıslatılmış pirincin bakır kazanlarda çırpı ateşi üzerinde pişirilmesi ve üzerine eritilmiş tereyağı dökülerek karabiber serpilmesi ile yapılan bir yemek türü.
 • İnce Isparta Hasgül El Halısı: Genellikle lacivert, kiremit kırmızısı, camgöbeği mavi, kirli sarı, sarı-yeşil, yağ yeşili bej rengi tonları ile kırık beyaz renklerle Gülistan, Serpme, Kompozisyon, Osmanlı, Goblen, Çin, Üzümlü, Dönümlü, Köşegöbek gibi desenlere yer verilen; kalitesi 38x38, çözgüsü 20/18 pamuk, kalın atkısı 4/14 pamuk, ince atkısı 12/6 pamuk, ilmelik 3,5/2 yün, hav yüksekliği 5-7 mm ve dm²'deki ilme sayısı 1444 olan ve Çift Türk düğümü ile dokunan bir halı türü.
 • Tabak içerisinde Senirkent Banağı yemeği
  Senirkent Banağı
  Senirkent Banağı: Dana, koyun, kuzu ya da keçiden elde edilen kemikli but eti, dana kaval kemiği, soğan, tuz ve karabiberin kaynatılarak pişirilmesi ve pişen etlerin el ile parçalanarak bir tabak içine lokma lokma kesilerek döşenmiş pide, bayat ekmek veya kuru yufka üzerine suyuyla birlikte dökülmesi ile hazırlanan etli bir yemek türü.
 • Rengarenk Süslü Senirkent Gelin Fesi
  Senirkent Gelin Fesi
  Senirkent Gelin Fesi: İskelet kısmı kolalanmış ve sertleştirilmiş keçeden oluşan, arkasına yeşil renkli bir poşu dikilen, 20 gramlık ve 80 gramlık altınlar, Cumhuriyet altınları, yedi ayrı renkli organze çiçek tomurcukları, anter, motifli kıymetli taşlar, beyoğlu taşları, kehribarlar ve tokalarla geleneksel olarak süslenerek tamamen el işçiliğiyle üretilen ve gelinlerin düğünün ertesi günü başlarına giydikleri bir fes türü.
 • Uluborlu Banağı: Yemeğin suyuna ekmek banarak yenildiğinden dolayı "banak" olarak adlandırılan, kuzu eti, doğal kaynak suyu, soğan, kuru pide, karabiber ve tuzdan oluşan, baklava biçiminde kesilmiş pide parçaları üzerine et suyu döküldükten sonra üzerine pişen etlerin döşenmesi ile yapılan yöresel bir etli yemek türü.
 • Uluborlu Kirazı: Latince tür ismi Prunus avium L. ve çeşit ismi "0900 Ziraat" olan ve Uluborlu Napolyon'u olarak da adlandırılan, meyveleri çok iri ve kaliteli, kalp şeklinde, uzun saplı, meyve kabuğu parlak koyu kırmızı renkli, meyve eti açık kırmızı renkli, sert, gevrek ve sulu olan bir kiraz türü.
 • Yalvaç Hamursuzu: İçine patates püresi eklenmiş hamurun oklava ile açılması, açılan yufka üzerine eritilmiş tereyağı (isteğe göre kaymak veya kuyruk yağı), sıvıyağ ve tahin karışımının sürülmesi, yufkanın uzun bir rulo yapıldıktan sonra helezon şeklinde sarılması, sarılmış yufkanın biraz yassılaştırılmasından sonra üzerine yumurta sarısı sürülüp çörek otu ve susam serpiştirilip taş fırınlarda pişirilmesiyle yapılan bir hamur işi türü.
 • Eğirdir Gölü: Günün değişik zamanlarında farklı renkler alan, gün batımında seyrine doyum olmayan, göl içinde iki küçük adası bulunan ve berrak plajlarıyla ünlü olan Türkiye’nin dördüncü büyük gölü.
 • Yazılı Kanyon: Yan duvarlarında Bizans dönemine ait ibadet yapılan bölümler, sunak yerleri ve taşa kazınmış yazılar bulunan ve bu nedenle "Yazılı Kanyon" olarak adlandırılan kanyon Sütçüler ilçesine 20 km uzaklıkta bir tabiat parkıdır.
 • Zindan Mağarası ve Köprüsü: İçinde çeşitli damlataş ve sarkıtlar bulunan ve yaklaşık 765 metre uzunluğunda olan Zindan Mağarası ve önünde akan Köprüçay deresi üzerine yapılmış olan Zindan Roma Köprüsü Aksu ilçesinin 2 km kuzeydoğusunda yer alır.
( 0 soru/yorum )