çankırı:

Çankırı'nın neyi meşhurdur? Çankırı'nın meşhur şeyleri

İlk yayınlanma: Güncellenme:
Çankırı ilinin meşhur şeyleri burada yazılanlarla sınırlı olmamak üzere kısaca şunlardan oluşur:

Çankırı'nın meşhur şeylerini gösteren resimlerden oluşan kolaj
Çankırı'nın meşhurları

  • Çankırı Kaya Tuzu: Merkez ilçenin yaklaşık 20 km doğusunda bulunan ve Hititler Döneminden buyana işletildiği tahmin edilen tuz yatakları ülkemizin en büyük kaya tuzu rezervine sahiptir.
  • Çankırı Kaya Tuzu Lambası: Büyük kaya tuzu parçalarının elle oyulup içerisine lamba ya da mum koyulmasıyla yapılan, loş bir aydınlatma sağlarken ısındığında da çevresine negatif iyonlar yayarak havanın kalitesini artırdığı söylenen bir tür dekoratif süs lambası.
  • Çankırı Küpecik Peyniri: Köylerde yapılan günlük peynirlerin suyunun iyice alınması, ufalanıp tuzlanması, el yordamıyla küpecik adı verilen küçük kulplu küplere basılması, ağzı hava almayacak şekilde kapatılıp serin bir yerde ters bir şekilde toprağa gömülüp 2-3 ay olgunlaştırılması ile yapılan bir peynir türü.
  • Çankırı Sarımsaklı Et: Sinirleri alınmış kuşbaşı dana eti, arpacık soğan, kabuklu sarımsak, tereyağı, salça, tuz ve çok az bir miktar un ile yapılan bir tür sulu et yemeği.
  • Çankırı Yoka (İnce) Ekmek Muskası: Bir tür ince yufka olan "yoka ekmeğin" dörtte birlik bölümüne küpecik peyniri ve kavrulmuş kurutulmuş kıyma konulduktan sonra üçgen biçiminde katlanması ve az tereyağı ile tavada kızarana kadar pişirilmesi ile yapılan bir börek türü.
  • Çankırı Yumurta Tatlısı: Yumurtaların sarısının ve beyazının ayrı ayrı ve kıvamı koyulaşıncaya kadar çırpılması, sonra birleştirilip üzerine bir miktar un ilave edilmesi ve tekrar bir miktar çırpılması ve tepsiye dökülüp fırında pişirilmesi, piştikten sonra da dilimlenip şerbetlenmesi ile hazırlanan bir tatlı türü.
  • Çankırı Kaya Tuzu Mağarası: Üretimi tamamlanmış mağara galerilerinin Valilik tarafından turizm amacıyla değerlendirilmesi uygun bulunmuş ve ilerleyen süreçte Çankırı Tuz Mağaralarının üretim dışı kalan galerileri turizme özellikle de sağlık turizmine kazandırılmıştır.
  • Taşmescit: Yörede Taş Mescit olarak da bilinen Cemaleddin Ferruh Şifahanesi ve Darülhadisi Selçuklular Döneminden kalma önemli yapılardandır ve Keyhüsrev Oğlu 1. Alaeddin Keykubat zamanında Atabey Cemaleddin Ferruh tarafından 1235 yılında yaptırılmıştır.