diyarbakır:

Diyarbakır'ın neyi meşhurdur? Diyarbakır'ın meşhur şeyleri

İlk yayınlanma: Güncellenme:
Diyarbakır ilinin meşhur şeyleri burada yazılanlarla sınırlı olmamak üzere kısaca şunlardan oluşur:

Diyarbakır'ın meşhur şeylerini gösteren resimlerden oluşan kolaj
Diyarbakır'ın meşhurları

  • Diyarbakır Bazaltı: Siyah veya koyu-gri renkli olan, diğer taşlara göre aşınmaya ve iklim şartlarına daha fazla dayanan, bu özelliğiyle kaldırım ve zemin kaplamaları başta olmak üzere birçok mimari alanda kullanılan çok sert bir volkanik kayaç türü.
  • Diyarbakır Boğazkere Üzümü: Orta büyüklükteki taneleri mor-siyah renkli olan yenildiğinde damakta buruk bir tat bırakan ve bu özelliğiyle genellikle şarap üretiminde kullanılan bir üzüm türü.
  • Diyarbakır Burma Kadayıfı: Buğday unu ve suyun karıştırılmasıyla elde edilen hamurun kızgın sac üzerinde ince teller haline getirilmesi, ince tellerin içine ceviz içi veya Antep fıstığı konulup dolma şeklinde burularak sarılması, tabanına sadeyağ ve pekmez sürülmüş tepside kızartılması ve son olarak üstüne şerbet dökülmesiyle yapılan bir tatlı türü.
  • Diyarbakır Ciğer Kebabı: Kuşbaşı doğranmış kuzu ciğer etinin, zeytinyağı, kimyon, karabiber, kırmızı biber, tuz ve sarımsak ile yoğrulmasından sonra şişlere dizilip közde pişirilmesiyle yapılan bir kebap türü.
  • Diyarbakır İpeği: Türkiye'de ipek kozasının yüzde 60'ı, ipek ihtiyacının ise yüzde 10'u Diyarbakır'ın Kulp ilçesinden karşılanır.
  • Diyarbakır Karpuzu: Yuvarlak-oval şekilli olan, sert ve kalın kabuğu üzerinde uzunlamasına açık ve koyu yeşil renkte şeritler bulunan, ortalama ağırlığı 25 kg olan sulu ve tatlı bir karpuz türü.
  • Diyarbakır Örgü Peyniri: Beyaz veya hafif sarımsı renkte, yağ oranı yüksek ve elastik yapıda yarı sert olan, beyaz ve kaşar peyniri arasında kendine özgü bir tat ve aromaya sahip bulunan saç örgüsü şeklinde hazırlanan bir peynir türü.
  • Karacadağ Pirinci: Orta irilikteki taneleri mat beyaz ve açık sarı renkli, su çekme kabiliyeti yüksek, lapalaşma ve yapışkanlık özelliği göstermeyen, pişme sırasında dağılmayıp bütünlüğünü koruyan, yüksek protein ve nişasta özellikleriyle de kendine has bir lezzeti olan bir pirinç türü.
  • Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri: Yaklaşık 9000 yıllık olan Diyarbakır Kalesi surları, Çin Seddi'nden sonra dünyadaki en uzun ve en geniş savunma duvarıdır. 8000 yıl gibi uzun bir süredir bahçe olarak kullanılan Hevsel Bahçeleri ise Dicle Nehri kıyısında, Diyarbakır Kalesi ile nehir vadisi arasında yer alan yaklaşık 700 hektarlık verimli bir arazidir. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak tescil edilmiş iki kültür varlığıdır.
  • Malabadi Köprüsü: 12'nci yüzyıl Selçuklu Dönemi anıtsal mühendislik ve mimarlık başyapıtlarından olan tarihi Malabadi Köprüsü, 40 metre açıklığındaki sivri ana kemeri ile dünyanın günümüze ulaşan en büyük kemer açıklığına sahip taş kemer köprüsüdür.