Çorum'un neyi meşhurdur? Çorum'un meşhur şeyleri

Güncellenme: Soru/Yorum: 0
Çorum ilinin meşhur şeyleri burada yazılanlarla sınırlı olmamak üzere kısaca şunlardan oluşur:

Çorum'un meşhur şeylerini gösteren resimlerden oluşan kolaj
Çorum'un meşhurları

 • Çorum Leblebisi: Damla cinsi nohutlardan veya benzer iklim özelliklerini taşıyan yörelerde yetişen damla cinsi nohutlardan 4 kavurma (tav) işleminden geçirilerek üretilen ve odun ateşinde kavrulmuşu, çikolatalı, ballı macunlu, şekerleme kaplamalı vb. gibi onlarca çeşidi bulunan leblebi türü.
 • İskilip Dolması: Altında ateş yanan aynı kazan içinde büyük parçalı kemikli etlerin ve etlerin üzerinde duran bir tepsi içinde ön pişirme uygulanmış pirincin et suyu buharında birlikte pişirilmesiyle hazırlanan bir tür etli düğün pilavı.
 • Caba adı verilen çömlek kap içerisinde İskilip Ramazan Keşkeği yemeği
  İskilip Ramazan Keşkeği
  İskilip Ramazan Keşkeği: Buğday yarması, kemikli et, domates, kuru soğan, yeşil biber, domates salçası, tereyağı, karabiber, kırmızı biber ve tuz karışımının toprak çömlekler içerisinde doldurulması, mahalle fırınlarında üzerine bir miktar su eklenerek sabahtan akşama kadar (komşuların çömlekleriyle bir arada) uzun süre pişirilmesiyle hazırlanan ve genellikle Ramazan ayında tüketilen bir yemek türü.
 • İskilip Turşusu: Turşusu yapılacak sebzeler (salatalık, biber, kavun keleği, fasulye, domates, havuç, lahana), maydanoz, dereotu, sarımsak, İskilip kaya tuzu, İskilip üzüm sirkesi ve su ile yapılan bir turşu türü.
 • Kargı Tulum Peyniri: Hayvanlardan sağılan taze sütün (inek, koyun veya keçi) sıcaklığını kaybetmeden ve yağı alınmadan süzülmesi, mayalanması, tuzlanıp yoğrulması, suyunun akıtılması ve torbalara doldurulup en az 4 ay olgunlaştırılmasıyla yapılan; tüketime sunulurken koyun veya kuzu derisinden yapılan tulumlara basılan, sarımtırak bir renge, yarı sert bir yapıya ve kendine has tat ve aromaya sahip olan bir tulum peyniri türü.
 • Oğuzlar Cevizi: Kabuğu ince, kolayca kırılabilir ve pürüzsüz olan, açık beyaz renkli ceviz içi tam dolu ve bütün olarak çıkma özelliği gösteren, tadı çok güzel olup acılık ve burukluk göstermeyen verimli bir ceviz türü.
 • Alacahöyük Müze ve Örenyeri: En eskisi günümüzden 7000 yıl öncesine işaret eden dört ayrı uygarlık evresinden kalma 15 yerleşim ya da yapı katına ev sahipliği yapan Alacahöyük, Alaca ilçesinin 15 km kuzeybatısındaki Hüyük köyünde yer alır.
 • Hattuşa Kültürel Varlığı: M.Ö. 2000 yılında Anadolu ve kuzey Suriye'de hakimiyet kuran Hitit Devleti'nin Başkenti olan ve UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak tescillenen Hattuşa Antik Kenti Çorum'un güneybatısında, Boğazkale İlçesi'nde yer alır.
( 0 soru/yorum )