Denizli'nin neyi meşhurdur? Denizli'nin meşhur şeyleri

Güncellenme: Soru/Yorum: 0
Denizli ilinin meşhur şeyleri burada yazılanlarla sınırlı olmamak üzere kısaca şunlardan oluşur:

Denizli'nin meşhur şeylerini gösteren resimlerden oluşan kolaj
Denizli'nin meşhurları

 • Babadağ Kekik Balı: Ağırlıklı olarak bölgenin bitki örtüsünde doğal olarak yetişen "kekik" bitkisi türlerinden "Anadolu Arısı" olarak adlandırılan arı ırkları tarafından üretilen, görünümü şeffaf ve parlak olan, rengi kırmızı ve tonlarında değişen, yendiğinde boğazda hafif yanma hissi oluşturan ve kokusunda da kekik bitkisinin hakim olduğu bir bal türü.
 • Buldan Bezi: Çok ince yün, keten, pamuk veya ipek ipliğinden dokunan, dokunduktan sonra sıcak sabunlu suda yıkanıp enine çektirilerek buruşuk bir yapı kazandırılan, bu sayede vücuda yapışmayan ve ter emme özelliği kazanan, yörede "bürümcük" veya "bükülü bez" olarak da adlandırılan bir kumaş türü.
 • Buldan Kestanesi: Castanea Sativa Mill türü kestaneden elde edilen, üçü bir arada büyüyen, meyve eti dolgun, sert ve krem renginde, şekli yassı ve dış kabuk rengi parlak açık kahverengi olan, kabuğu kolay soyulan ve kendine has bir tadı ve şeker oranı bulunan bir kestane türü.
 • Çameli Elmalı Bezi: Başlangıç ve bitim yerlerinde canlı renkler, geometrik desenler ve yöresel kilim motifleri bulunan, tezgahtan dokunup ham olarak çıktıktan sonra sıcak sabunlu suda yıkanarak buruşuk bir yapı kazandırılan bir dokuma türü.
 • Çameli Fasulyesi: Yayla özelliği taşıyan bölgede atadan kalma tohumlarla yetiştirilen, çabuk pişen, piştiğinde kabuk atmayan ve kendine has bir lezzeti olan bir kuru fasulye türü.
 • Çameli Kilimi: %100 yün, %100 kök boya ve %100 kirman ipi kullanılarak, canlı renklerle ve kabartma motiflerle tamamen el dokuması olarak üretilen bir kilim türü.
 • Denizli Çalkarası Üzümü: Morumsu-siyah renkli ve elipsoidal şekilli olan taneleri orta büyüklükte, dolgun, 1-2 çekirdekli, etli ve sulu olan genellikle şaraplık ve kurutmalık olarak kullanılan bir üzüm türü.
 • Denizli Kekiği: Halk arasında bilyalı kekik olarak bilinen Origanum onites L. çeşidinden elde edilen, %71-94'i karvakrol olmak üzere %3,2-4,4 uçucu yağ içeren bir kekik türü.
 • Denizli Horozu: Uzun ve güzel ötüşlü, gözleri siyah ve sürmeli, bacakları koyu gri veya mor, ibiği balta şeklinde, kulakçık kırmızı veya kırmızı üzerinde beyaz benekli ve genel rengi siyah ve kirli beyazın karışım halinde olduğu bir horoz türü.
 • Denizli Leblebisi: Sarı-kırmızı renkte olan Uşak, Kütahya ve Balıkesir yöresine ait tüylü ve kalın kabuklu nohutlardan üç ısıtma, tavlama ve kavurma evrelerinden geçirilerek üretilen sarı renkli kabuksuz bir leblebi türü.
 • Denizli Tandır Kebabı: Bir yaşını geçmemiş dolayısıyla kaslanmamış ve eti sertleşmemiş besi kuzularının hiçbir katkı maddesi ve baharat eklenmeden hazırlanan etlerinin sakız odunu ateşi yakılmış tuğla fırınlarda 2,5 - 3 saat pişirilmesi ile hazırlanan ve satırlarla ince ince kıyılıp çatal bıçaksız servis edilen ve el ile yenilme zorunluluğu olan bir kebap türü.
 • Denizli Traverteni: Bölgedeki fay ve çatlaklardan çıkan kalsiyum ve bikarbonatça zengin sıcak yer altı sularının yeryüzüne çıktığı kaynaklar çevresinde oluşturduğu bir tür kireç taşı olup işlendikten sonra mermer, granit ve seramik gibi zemin döşemesi ve cephe kaplama malzemesi olarak kullanılır.
 • Honaz Kirazı: 0900 Ziraat çeşidinden elde edilen, meyvesi iri, sert ve meyve eti tatlı olan çatlamaya dayanıklı bir Napolyon kirazı türü.
 • İsabey Çekirdeksizi: Taneleri beyaz-açık sarı renkli ve uzun elips şekilli olan, çekirdeği bulunmayan, tat, aroma, şeker oranı ve dayanıklılık olarak Türkiye'nin önde gelen üzümlerinden biri olan Vitis vinifera L. türü üzüm çeşidi.
 • Kale Biberi: Saman sarısı veya hafif yeşilimsi renkteki iri meyveleri yuvarlak ve kalın etli olan, acı ve tatlı çeşitleri mevcut olup genellikle tatlımsı bir acılığa sahip bulunan bir yeşil biber türü.
 • Tavas Baklavası: 10 birim baklavalık buğday ununa, 1 birim kepekli, 2 birim arpa unu karıştırılıp elde edilen hamurun 40 kat halinde açılıp yağlanıp orta katına öğütülmüş ceviz konulduktan sonra kara fırınlarda pişirilip şerbetlenmesiyle yapılan bir baklava türü.
 • Yatağan Palası: 60-80 cm uzunluğunda, içe doğru kıvrık, uç kısmı hariç 3-4 cm kalınlığında olan, sırtı kalın ve demirden, ağız kısmı ise ince ancak keskin ve dayanıklı çelikten oluşan, kemik, boynuz, gümüş veya fildişinden yapılan kabzasının son kısmı iki geniş kulak şeklinde sağa ve sola ayrılan, kılıçtan daha küçük ve hafif olan bir silah türü.
 • Güney Şelalesi: Cindere Dağı yamaçlarından çıkan kireçli suların yaklaşık 20 metre yüksekten dökülmesi sonucu şelale yatağında kalker basamaklarının ve çeşitli oluşumların meydana geldiği Güney Şelalesi aynı zamanda Birinci Derece Doğal Sit Alanıdır.
 • Karahayıt Kaplıcaları: Kendine has kırmızı renkteki ve 58 °C sıcaklığındaki şifalı termal suyun ve termal çamurun içeriğindeki maden oksitleri ve mineraller sayesinde yaklaşık 500 m²'lik bir alanda oluşan kırmızı, yeşil ve beyaz renkteki traverten tabakaları ve doğal havuzlar şifalı banyo uygulamalarına olanak sağlar.
 • Laodikeia Antik Kenti: Büyük ve Küçük Tiyatrolar, Stadyum ve Gimnazyum, Anıtsal Çeşme, Zeus Tapınağı ve Büyük Kiliseden oluşan, Anadolu'nun en ünlü kentlerinden olan ve büyük bir depremle yıkılan antik kent MÖ. 261-263 yılları arasında II. Antiokhos tarafından kurulmuştur.
 • Pamukkale Hierapolis Antik Kenti: Antik Tiyatro, Hamamlar, Nekropoller, Antik Havuz, Kleopatra Havuzu, Apollon Tapınağı, cadde ve kapılar, surlar ve kiliselerden oluşan ve Pamukkale Travertenlerinin hemen yanında yer alan antik kentin Pergamon Krallığı zamanında II. Eumenes tarafından MÖ 2. yüzyıl başlarında kurulduğu düşünülür.
 • Pamukkale Travertenleri: Kaynaktan 35,6 °C sıcaklığında çıkan ve içinde yüksek miktarda kalsiyum hidrokarbonat bulunan suyun havadaki oksijenle teması sırasında kalsiyum karbonatın çökelmesi ile oluşan Pamukkale Travertenleri, görsel zenginliğin yanısıra çeşitli rahatsızlıklara da iyi gelmektedir ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer almaktadır.
( 0 soru/yorum )