Bitlis'in neyi meşhurdur? Bitlis'in meşhur şeyleri

Güncellenme: Soru/Yorum: 0
Bitlis ilinin meşhur şeyleri burada yazılanlarla sınırlı olmamak üzere kısaca şunlardan oluşur:

Bitlis'in meşhur şeylerini gösteren resimlerden oluşan kolaj
Bitlis'in meşhurları

  • Adilcevaz Bastonu: Adilcevaz ilçesinde yetişen ve en az iki yıl kurutulmuş olan ceviz ağaçlarından el işçiliği ile Urartu, Selçuklu ve Osmanlı motiflerinden yararlanılarak üretilen bir baston türü.
  • Adilcevaz Ceviz Reçeli: Olgunlaşmamış yeşil cevizlerin, makinadan geçirilip üstündeki parlaklığın giderilmesi, 9 gün suda bekletilmesi, çatallanıp 8 saat kireçli suda bekletilmesi, karbonatlı suda kaynatılması, bol su ile yıkanması, şeker ve çeşitli baharatlar eklenerek kıvama gelinceye değin yaklaşık 1 gün kaynatılması gibi birçok meşakkatli ve doğal aşamadan geçilerek yapılan siyah renkli bir reçel türü.
  • Adilcevaz Cevizi: Dış kabuğu ince ve pürüzsüz, meyve iç rengi beyaz ve kabuktan ayrılması kolay olan, meyve verimi, besin değeri ve kalitesi yüksek bir ceviz türü.
  • Ahlat Bastonu: Selçuklu, İlhanlı, Akkoyunlu ve Osmanlı motif ve desenleri kullanılarak Ahlat ilçesinde yetiştirilmiş ve en az iki yıl kurutulmuş ceviz ağaçlarından el işçiliği ile üretilen bir baston türü.
  • Bitlis Balı: Fenni kovan ve kasnak olarak tabir edilen etrafı özel bir çamur ile sıvanan silindir şeklindeki kovanlarda 2500 rakımdaki endemik bitki türlerinden beslenen arılardan elde edilen bir karakovan balı türü.
  • Bitlis Büryan Kebabı: Yörede hevur olarak adlandırılan keçi etinin doğal kaya tuzu ile tuzlanmasından sonra kor haline getirilmiş tandıra çengellerle sarkıtılması ve üstünün hava almayacak şekilde kapatılmasıyla pişirilen bir kebap türü.
  • Bitlis Köftesi: Sinirsiz ve yağsız but eti, ince bulgur, şereh (beden) yağı, soğan, toz biber, kara biber, ekşi nar veya limon suyu ve tuz kullanılarak yapılan bir içli köfte türü.
  • Ahlat Kümbetleri: Şekil olarak Orta Asya Türk Çadırını andıran ve Selçuklu, İlhanlı, Karakoyunlu ve Akkoyunlu devirlerini kapsayan Ahlat Kümbetlerinin başlıcaları 1481 de yapılan Emir Bayındır Kümbeti, 1275'de yapılan Hasan Padişah Kümbeti, 1285'de yapılan Usta Şagird Kümbeti (Ulu Kümbet) ve 1280'li yıllarda yapılmış olan Çifte Kümbetlerdir.
  • Ahlat Selçuklu Mezarlığı: Dünyanın en büyük Türk-İslam Mezarlığı olma özelliğini taşıyan Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde de yer alır.
  • Nemrut Krater Gölü: Son olarak 1440 yılında faaliyet göstermiş olan Nemrut Yanardağı'nın ağzında oluşan, dünyanın ikinci, Türkiye'ninse en büyük krater gölü olan Nemrut Gölü 2247 metre yükseklikte irili ufaklı 5 gölden oluşur.
( 0 soru/yorum )