Mamul nedir? Yarı mamül ne demektir? Anlamı

Yayınlanma: 4.12.14 Düzenlenme: Soru/Yorum: 2
Yapılmış, işlenmiş, üretilmiş, üretimi tamamlanmış, satışa hazır olan mal (eşya, yiyecek). Mamuller başka bir firmanın ham maddesi olabilir. Örneğin bir otomobil ampulü üreten bir firmanın ürettiği mamul (ampul), otomobil üreten bir şirketin ham maddesidir.


  • Yarı mamul: Önceden üretim sürecine girmiş veya üretilmekte olan fakat kullanılabilir ve satılabilir mamul haline gelmemiş maddelerdir. Örneğin otomobil üreten bir firmanın ürettiği otomobile sadece motorunu takıp diğer tüm donanımlarını takmadan bekletmesi yarı mamuldür.
( 2 soru/yorum )

Soru ve Yorumlar: 2


Ahmet_SEVIK:
Hammadde, karakterleri ölçüleri uluslararası standartlarla belirlenmiş ve heryerden aynı özellikleri ile bulabileceğiniz bir üründür. Bu hammaddedir. Örneğin 40x40 kutu profil gibi. yada civata gibi. Bunu bu sefer bu dükkandan almazsınız gider başka dükkandan alırsınız. Far bir hammaddedir. Ama o farı o firmaya bana şu ölçülerde yap derseniz artık o hammadde değil yarı mamüldür. İkisde ampüldür ama yarı mamül olanınının kriterlerini siz belirlemişsinizdir. Size özeldir. Diğeri ise her arabaya takılabilecek ve heryerden bulunabilecek bir ampüldür. Kriteri sizin değil, üretici firma tarafından belirlenmiş ve sunulmuştur.
Yarı mamül, kriterlerini sizin belirlediğiniz bir üründür. Siz yapmasanız bile yapımı için size özel kriterler belirlediğinizi üründür. Örneğin aluminyum extrusion profil gibi. Çizimi verirseniz bu parçayaı bana üret dersiniz.
Mamül ise, ürünün satılabilir hale getirilmiş halidir.Birmesi gerekmez. Örneğin araba motoru, arabaya takılarakta satılabilir arabasız ve sade olarakta. Bu bir üründür.
10/9/19 15:26
Anonim:
Ahmet Bey açıklayıcı yorumunuz için çok teşekkürler.
6/10/22 09:35