tekirdağ:

Tekirdağ'ın neyi meşhurdur? Tekirdağ'ın meşhur şeyleri

İlk yayınlanma: Güncellenme:
Tekirdağ ilinin meşhur şeyleri burada yazılanlarla sınırlı olmamak üzere kısaca şunlardan oluşur:

Tekirdağ'ın meşhur şeylerini gösteren resimlerden oluşan kolaj
Tekirdağ'ın meşhurları

  • Bulama: Pekmeze dönüştürülen üzüm şırasının çöven otuyla muamele edilmesiyle hazırlanan krem renginde, kaymak kıvamında bir çeşit helvamsı tatlı.
  • Karacakılavuz Dokumaları: Karacakılavuz dokumalarının en önemli özelliği iki dokuma tekniğinin bir arada kullanılmasıdır. Dimi tekniği zemin kısmını oluştururken, cicim tekniği motiflerde kullanılır. Bu el sanatında daha çok çuval, minder yüzü, yastık, seccade (namazlık), heybe (torba) ve kilim üretilir.
  • Malkara Eski Kaşar Peyniri: Evliya Çelebi'nin ünlü eseri "Seyahatname"ye de konu olan Malkara Eski Kaşar Peyniri, Malkara ilçesi ikliminin yarattığı bitki örtüsüyle, özellikle yöreye özgü olan mürdümük ile diğer çeşitli otlar ve kekik ile beslenen koyun, keçi ve ineklerin lezzetli sütlerinden üretilmektedir.
  • Tekirdağ Köftesi: Genç danaların etlerine ekmek içi, galeta unu, soğan, tuz, sarımsak, kimyon, karabiber ve birazda karbonat karıştırılarak ve birçok kez kıyma makinesinden geçirilerek hazırlanan ve dinlendirilen harç, parmak şeklinde köfteler haline getirildikten sonra odun közünde kızartılır.
  • Tekirdağ Peynir Helvası: Ana maddesinin % 70'ini tuzsuz taze peynirin oluşturduğu ve Anadolu'nun çeşitli yörelerinde Höşmerim genel adıyla bilinen bu ürünü Tekirdağ'a has Peynir helvasına dönüştüren ayırt edici özellikler, ürünün yapımında irmik yerine un kullanılması ve ürüne has klasik yapının (kılçıklı yapının) oluşmasıdır.
  • Tekirdağ Yapıncak Salamura Asma Yaprağı: Yapıncak salamura yaprağı, tüysüz ve ince olması nedeniyle zeytinyağlı sarmada Trakya mutfağının vazgeçilmezidir.
  • Velimeşe Bozası: 150 yıllık geçmişi olan Velimeşe bozasının eşsiz lezzeti; darı, mısır unu, su ve şekere boza ustalarının maharetlerini katmalarıyla elde edilir.
  • Tekirdağ Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi: Müzede, Tekirdağ ve civarında bulunmuş ve tarih öncesi çağlardan günümüze kadar gelen toplam 23.901 adet eser ziyaretçilere sergilenir.