mest:

Mest nedir? Mest etmek ve olmak ne demektir? Anlamları

Yayınlanma: Düzenlenme: Soru/Yorum: 0
Siyah deri mest
Deri mest ayakkabı
  1. Sarhoş. Sarhoş, içtiği şaraptan dolayı kendisinden geçen kişidir. Fakat edebiyatta "mest" kelimesi ya dünyevi aşkın etkisiyle ya da tasavvufi anlamda tarikat ehlinin ilahi aşkla kendisinden geçmesidir. (O. Aslanoğlu)
  2. Dışarı çıkarken üzerine kundura ya da lastik geçirilen, kısa konçlu, hafif ve yumuşak deriden imal edilmiş ev içinde giyilmeye uygun, fermuarlı, yumuşak deri çorap veya ayakkabı. Abdest alırken mest üzerine mesh edilmesi caizdir yani ıslak el mest üzerine sürülerek abdest tamamlanır. Peygamber Efendimizin de (sav) bu şekilde yaptığı bildirilmiştir.


  • Mest etmek: Birini çok mutlu etmek, kendinden geçirmek.
  • Mest olmak: Kendinden geçercesine mutlu olmak.

Mest altına giyilen siyah lastik ayakkabı
Mestin altına giyilen lastik ayakkabı
Ey gönül! Aklını başına al da, ilahi şarapla olduğundan da daha fazla mest ol, nereye gidersen git, hep mest olarak git! Yalnız kendine değil, başkalarına da o şaraptan içir, mest et! Onlar da bu şarabın zevkini duysunlar da, sana birkaç kadeh daha fazla sunsunlar... Onlara de ki:" Mest olanların içtikleri şarap, üzüm şarabı değildir; o şarap, can denizindendir! İlahi aşkla mest olanların sakisi, o şarabı ele, ağza sunmaz; cana, gönle sunar!" (İlgili sözler: Mevlana Hazretleri)