Triko nedir ne demektir? Anlamı

Güncellenme: Soru/Yorum: 0
Gri renkli triko kumaş örneği ve yakınlaştırılmış görüntüsü
Triko kumaş
  1. (isim) Örülerek dokunan bir tür yün kumaş.
  2. (sıfat) Bu kumaştan yapılan (giysi vb.): Kışlık vitrinlerin en gösterişli giysileri triko ürünleridir. (İlgili cümle kaynağı: H. Mahir)


Triko sözcüğü, örme anlamına gelen Fransızca "tricoter" fiilinden gelir. Triko kumaşın bir tarafında dokulu, diğer tarafında pürüzsüz benzersiz bir zikzak örgüsü vardır. Bu, kumaşın yumuşak olmasına ve ayrıca aktif giyim için çok sağlam olmasına izin verir. Triko kumaşlar, düz yataklı bir örme makinesinde üretilir. Rulo halinde örülen triko kumaşlarının giysi haline gelmesi için parçalar halinde kesilip dikilmeleri gerekir.

Bir erkek üzerindeki gri renkli ve omuzları çizgili olan bir triko kazak ve boynundaki triko atkı
Triko kazak ve atkı
Mükemmel bir buruşma ve akma direnci ve ayrıca iyi bir örtme ve sarma özelliği vardır. Esnek yapılıdırlar, kolayca kırışmazlar, kırıştıklarında kısa sürede eski hallerine geri dönerler. Yüksek kaliteli trikolar statik yükler oluşturmazlar. Dokuma kumaşlarla karşılaştırıldığında triko kumaşlar ilmikleri içinde tuttukları daha fazla hava sayesinde daha fazla ısı tutma özelliği gösterirler. Bu özellikleri sayesinde genellikle kışlık ve mevsimlik kazak, hırka ve süveter gibi giysilerde kullanılırlar.
( 0 soru/yorum )