Troleybüs nedir ne demektir? Anlamı

Güncellenme: Soru/Yorum: 0
Yeşil renkli troleybüs ya da elektrikli otobüs
Troleybüs
Troleybüs, şehir içi yollarda, bir hava hattından elektrik akımı alarak çalışan elektrik motorlu otobüslere verilen addır.

Troleybüsler, gücünü yol boyunca yol üzerinde asılı olan bir çift telden alır. Tramvayların aksine troleybüslerde iki tel kullanılmasının sebebi troleybüslerdeki lastik tekerleklerin devrenin tamamlanmasının önüne geçmesidir. Troleybüsün çatısında, elektrik akımının teller ve otobüs arasında aktığı iki pantograf benzeri çubuk bulunur. Bir tel pozitif akım, diğeri de negatif (geri dönüş) akım içindir. Genellikle 600 volt doğru akım ile çalışırlar ancak istisnaları da vardır. Elektrik kesilmesi ya da yol çalışması gibi durumlarda elektrik hattından ayrılması gerektiğinde troleybüsü bir süre idare edebilecek bataryaları ya da jeneratörü bulunur.

Türkiye'nin ilk Troleybüs Şebekesi 1947 yılında Ankara'da kurularak hizmete açılmıştır. 1954'de İzmir'de 1961'de de İstanbul'da hizmete girmiştir. Günümüzde tüm Türkiye'de kullanımına son verilen troleybüslerin en son kullanıldığı yer İzmir, en son kullanıldığı tarih ise 5 Mart 1992'dir.
( 0 soru/yorum )