Pir nedir ne demektir? İlgili deyimler ve anlamları

Yayınlanma: 20.4.10 Düzenlenme: Soru/Yorum: 2
Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli hazretlerinin kabri
Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli
(Kastamonu)
  1. Bir tarikat ya da sanatın ilk kurucusu. Bir inanışa göre, birçok zanaatın pirliği peygamberlere değin uzanır: Terziliğin piri Hz. İdris, demirciliğin Hz. Davut, çobanlığı Hz. Musa (imussalatü vesselam)'dır, bütün zanaatların piri de, Ahilerin piri olan Ahi Evren'dir.
  2. Bir meslekte görmüş geçirmiş kimse.
  3. Adamakıllı, iyice: Bir söyledi, pir söyledi.


İlgili deyimler ve anlamları


İçinde pir kelimesi geçen deyimler ve açıklamaları:

  • Pir aşkına: (deyiminin anlamı) Karşılık gözetmeden ya da karşılık görmeden tam inançla, gerçek bir sevgiyle: İki ay pir aşkına çalıştık.
  • Pir ol: Şaka yollu iyi bir dilek, yaşa, var ol.
  • Piri fani: Ölümlü.
( 2 soru/yorum )

Soru ve Yorumlar: 2


Anonim:
Şeyh Nedir
25/9/23 22:36
Şeyh Said Salihi Efendi:
Şeyh Said Salihi Efendi Doğu Anadoluyu Bölgesinin Tanınmış Din Adamlarindan dır. Büyük Müderris Seyyid Molla Ali Kösewi Hazretlerinin oğludur. Büyük Müderris Seyyid Molla Ali Kösewi Osmanlı zamanında Muş Şehrinin Bulanik ilçesine bağlı Seçme Köyü Saliha Mezrasına gelmiş geçmiş burada Höcrei Tedrrissat isimli bir Medrese kurmuştur. Şeyh Said Salihi Efendi Salihi Tekkesinin Şeyhi olarak Nakşibendi Tarikatinin Şeyhlerinden dir. Şeyh Said Salihi Efendi 1984 yıllında vefat etmiştir Kabrı saliha köyü Kabristanindadir. Şeyh Said Salihi Efendi nin Ailesi Köyden istanbula gitmiştir şu an köyde Başkaları yaşiyor.
25/9/23 22:48